Kapat
Arama
Filters
Kapat

Müşteri İlişkileri Eğitimleri

Sırala

Telefonda Satış Eğitimi

Bu eğitim; Telefonda Satışın Önemi, Telefonda Satış Korkusunu Yenmek ve Telefonda Satış Süreçleri konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır.
89,90 ₺

Telefonda Etkin İletişim

Bu eğitim; Etkili Telefon Görüşmeleri İçin Temel İlkeler, Telefonda Not Alırken Kısaltmalardan Yararlanma, Telefonda Harf Kodlama, Arama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Öfkeli Arayanlarla İletişim ve Bağlantı Kesildiğinde Yapılması Gerekenler konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır.
89,90 ₺

Telefonda Satış Randevusu Almak

Bu eğitim; Telefonda Satış Randevusu Almanın İncelikleri, Telefonda Satış Randevusunda İzlenecek Yollar ve Müşteri Aramayı Geliştirmenin Altı Yöntemi konuları hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır.
89,90 ₺

Etkin İş Yazışmaları ve Resmi Yazışmalar

Bu eğitim; iş hayatında karşınıza çıkabilecek resmi yazışmalar ile ilgili dikkat edilmesi gereken kuralları ve önemli noktaları aktarmaktadır.
49,90 ₺

İkna İnce İştir

İlişki yönetimi, fikirleri savunma ve kabul ettirebilme tekniklerini anlatan bu eğitim, katılımcıların ikna becerilerini arttırmayı hedefliyor.
49,90 ₺

Müşteri Psikolojisi ve Algısı

Müşteri mutluluğunu yönetmeyi örnek durum ve hikâyeler ile anlatan bu eğitim, müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmeyi, doğru biçimde karşılamayı ve satışı yapan kişinin müşteri karşısındaki psikolojisini yönetmeyi öğretiyor.
49,90 ₺

Müşteri Sen Bizim Her Şeyimizsin

Bu eğitim, müşteri tiplerinin daha iyi kavranması ve müşterilere bekledikleri hizmetin sunulabilmesi için gerekli olan anlayış ve davranışları örnek olaylarla aktarıyor.
49,90 ₺

Profesyonel E-Posta’nın Formülü

Bu eğitim; iş hayatının bir parçası ve iletişim kanallarından biri olan e-postanın yazımı ve gönderimi konusunda profesyonelleşebilmek için dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.
49,90 ₺